Mozgovňa

o čom sa v škole možno nedozvieš
V Afrike, Latinskej Amerike a Ázii verbovacie komandá prijímajú do armády aj deti, dievčatá a chlapcov, vo veku 8 až 18 rokov.

Prečo sa vedú vojny?

29.10.2010 13:15

Existuje tisíc dôvodov, prečo sa ľudia medzi sebou hádajú. Týka sa to aj vzťahov medzi skupinami ľudí alebo krajinami. Ak sú dve krajiny presvedčené, že iba násilie vyrieši ich problémy, vypukne vojna.

Kostrové svaly - ilustrácia

Ako fungujú kosti a svaly?

17.10.2010 08:00

Spôsob, akým funguje naše telo, je nesmierne fascinujúci. V priebehu mnohých rokov lekári a vedci postupne objavovali čoraz viac podrobností o ľudskom organizme.

Smolenice, zámok

Koľko má Slovensko hradov, zámkov či kaštieľov?

08.10.2010 16:23

Na malom Slovensku nachádzame prekvapujúco veľa kultúrnohistorických pamiatok, ktoré dokumentujú dlhú históriu krajiny od praveku takmer po súčasnosť.

Veterná energia

Čo je energia a ako sa vyrába?

30.09.2010 18:10

Na prepravu, kúrenie či svietenie potrebuje človek energiu. Energia je produkt získaný spracovaním či využitím rôznych zdrojov (drevo, ropa, vietor, voda, slnko...), pričom vzniká teplo, svetlo, pohyb alebo sa premieňa hmota.

Pápež Benedikt XVI.

Kde býva pápež a ako vyzerá jeho deň?

17.09.2010 06:00

Verejná tvár Vatikánu, ktorou sa poväčšine predstavuje svetu, vyvoláva obrazy pontifika odetého v bielom rúchu, mnohofarebnej Švajčiarskej gardy a kardinálov v čiernom s impozantnou Bazilikou sv. Petra v pozadí.

známky

Prečo vymysleli poštovú známku?

31.08.2010 14:57

Potreba odovzdávania informácií na väčšiu vzdialenosť je taká stará ako ľudská civilizácia. Vznikom písma a vynálezom vhodného nosiča sa začala nová éra prenosu správ, ktorá trvá dodnes.

teplo, mesto, fontána, kúpanie, mládež

Prečo výtržníci vyvolávajú konflikty a ako sa zachovať vo vypätých situáciách

23.08.2010 20:55

Svet a život v ňom má dve stránky, dobrú a zlú. Tou horšou je kriminalita. A protiprávne činy, teda činnosti, ktoré porušujú právne normy.

etiketa, správanie, slušnosť, úcta, bozk, ruka, muž, žena, zoznámenie, stretnutie

Prečo sa niečo patrí a niečo nepatrí?

16.08.2010 16:32

Spoločenské správanie uplatňujeme denne. Prijímame ho a dodržiavame, hoci to nevyžaduje nijaký zákon. Je výsledkom dohovoru medzi všetkými, že budú medzi sebou čo najlepšie vychádzať.

sopka

Prečo sopka chrlí oheň?

09.08.2010 07:00

Krátka odpoveď je - lebo naša Zem je horúca, a aj keď sa stále ešte trochu zohrieva, chladne. Podrobnejšie treba odpovedať na ďalšie otázky: Prečo je Zem horúca? Ako sa zohrieva? Prečo chladne? Ako chladne?

detská univerzita - prednáška o rastlinách, Blehová

Ako sa rozmnožujú rastliny?

02.08.2010 00:17

Rastliny prechádzajú počas svojho života určitým životným cyklom. Nazývame ho ontogenéza alebo ontogenetický vývin. Počas neho sa nachádzajú v rôznych štádiách.

mojžiš, detská univerzita

Prečo je vo vesmíre bezváhový stav?

25.07.2010 13:45

Prednáška na dnešnú tému by mohla byť veľmi krátka. Dôvod je taký, že vo vesmíre bezváhový stav nie je. Keby tam totiž bol, znamenalo by to, že tam nie je žiadna gravitácia.

Vahid Sandoghdar

Prečo od slnka vybledne tričko a farebné okná v kostole nie?

19.07.2010 11:19

Dozviete sa niečo o svetle a farbe. Predtým, ako zhasli svetlá, ste si asi všimli, že mám vyblednuté tričko. Na ňom vidno, že kedysi boli farby na ňom jasnejšie.

Jozef Čársky z Lekárskej fakulty UK

Prečo je dôležitá správna výživa?

12.07.2010 11:08

Výživa je veľmi dôležitá, ale venuje sa jej málo pozornosti, povedal deťom na prvej prednáške Detskej univerzity Komenského Jozef Čársky z Lekárskej fakulty UK.

Tibet, Palác Potála

Čo znamená nirvána?

04.07.2010 08:00

Tibet sa stal zjednoteným kráľovstvom v siedmom storočí n.l. za vlády kráľa Songcän Gampa, dynamického vládcu, ktorý svoje armády viedol na hranice s Čínou a Indiou.

huba, huby, hríby

Čo robiť pri otrave hubami?

27.06.2010 16:07

Aby zber húb prinášal radosť, bol úspešný a neškodil prírode, treba dodržať niekoľko jednoduchých pravidiel.

Timothy Laughton - Mayovia

Čo prezrádza umenie Mayov?

10.06.2010 09:28

Mayovia boli hrdí a impozantní ľudia, ktorých mestá, vybudované v monumentálnych rozmeroch, dodnes dominujú krajine. Vytvorili niektoré z najkrajších umeleckých diel na svete

Leguán zelený

Viete sa správne starať o teráriové zvieratá?

14.05.2010 13:27

V posledných rokoch stúpol záujem o teráriové zvieratá, mnohé možno kúpiť za priaznivé ceny. Je to však vždy v záujme zvierat? Asi nie. Nejedno zviera zahynie.

Cichlazoma červenohnedá

Ako si správne vybrať rybku do akvária?

05.05.2010 20:53

Kto dnes vkročí do oddelenia akváriových rýb moderného zoologického obchodu, zvyčajne tam len bezradne stojí. Nečudo, ponuka je naozaj veľká.

choroba, prechladnutie, nádcha, kašeľ

Prečo človek prechladne?

26.04.2010 13:15

Nachladnutie je pomerne pohodlný bádateľský objekt. Prinajmenšom ho netreba dlho hľadať. Na celom svete dospelí ochorejú v priemere dva až päťkrát do roka, školopovinné deti až sedemkrát.

Times Square

Ako mení globalizácia náš svet?

19.04.2010 17:07

Globalizácia ako fenomén súčasnosti sa často vzťahuje na vzostup nadnárodných korporácií. Celosvetová spotreba čoraz uniformnejších produktov vedie k obavám, že dôjde k vymazaniu kultúrnej identity národov.

Človek
narkóza, anestéza, vedomie, umelý spánok, mozog, injekcia Čo sa deje v mozgu počas narkózy?

Našťastie v praxi nemusíme vždy nevyhnutne poznať, prečo niečo funguje preto, aby to naozaj fungovalo. Už 150 rokov je o narkóze známe, že spoľahlivo funguje. Ale prečo funguje – nečítajte, ak musíte ísť onedlho pod skalpel – to nevie presne nik.

Zvieratá a rastliny
Potápky Ako si dvoria zvieratá?

Dvorenie zahŕňa interakciu medzi samcom a samicou a vrcholí párením. Úspešné dvorenie vyúsťuje do ideálneho párenia – s ideálnym druhom opačného pohlavia.

Fyzika a chémia
zem, mars Prečo by ľudia mali letieť na Mars?

Mars a Marťania sú obľúbená téma sci-fi kníh a filmov. Od jeho osídľovania nami po inváziu tamojších príšer k nám. To prvé nás asi neminie, to druhé takmer určite nehrozí.

Moderné technológie
mikrovlnka Prečo je v mikrovlnke teplo?

Mikrovlnná rúra je dnes neoddeliteľnou súčasťou nielen každej modernejšie zariadenej domácnosti.