Mozgovňa

o čom sa v škole možno nedozvieš
kaloň - kostra

Kosti - čo všetko má človek spoločné so zvieratami?

23.12.2013 17:29

Naša kostra tvorená kosťami nám vystužuje a chráni telo. Bez kostí by sme sa zosypali na zem ako rôsol. Kosti sú navzájom spojené kĺbmi a upínajú sa na ne svaly, vďaka čomu sa môžeme pohybovať. Množstvo rôznych zvierat má kostru tak ako my. Niektorým z týchto tvorov sa dostaneme pod kožu.

chromozóm X a Y

Čo máme v génoch a na čo je DNA?

06.11.2013 20:36

Keď spermia oplodní vajíčko, vznikne bunka so 46 chromozómami, z ktorej sa vyvinie nový človek. Vďaka génom, ktorých sú celé tisíce, je každý z nás jedinečný.

pí

Prečo pí?

14.10.2013 23:08

Keď už Eratostenes prišiel na to, aký je obvod Zeme, mohol zistiť aj jej priemer. Aby to mohol urobiť, musel by vedieť špeciálne číslo - pí. Na jeho zápis používame grécke písmeno π.

Cesnak medvedí - Allium ursinum

Ako sa z liečivých rastlín lúhuje čaj? A ako pripraviť med, olej či kúpeľ?

10.09.2013 16:48

Zostaviť si z rastlín domácu lekáreň je celkom jednoduché. Podľa nasledujúcich základných receptov si pripravte napríklad olej, ocot či tinktúru. Zbierajte vlastné skúsenosti...

Dóm sv. Martina

Dóm sv. Martina. Ako sa v ňom korunovalo?

08.08.2013 17:12

Impozantný Dóm sv. Martina je rozmermi aj významom najväčšou chrámovou stavbou Bratislavy a má za sebou viac ako sedemstoročnú históriu.

Amanita muscaria - Muchotrávka červená

Ako zbierať huby? A ktoré muchotrávky sú chutné a ktoré jedovaté?

30.06.2013 22:19

Aby sa predišlo otrave, treba vedieť bezpečne rozoznať nielen jedlé huby, ale aj tie, ktoré obsahujú toxíny: omyl by mohol mať aj smrteľné následky.

eskalátor, pohyblivé schody

Kedy vzniklo elektrické kreslo, práčka, fén či eskalátor?

31.05.2013 17:12

Zavedenie elektriny do domácností neumožnilo iba nový spôsob osvetlenia. Každodenné úlohy, ako je pranie, upratovanie či varenie, nadobudli úplne iný charakter.

evolučná teória

Prečo je na zemi život? Odkiaľ pochádzame?

30.04.2013 15:18

V roku 1858 zverejnil Charles Darwin svoju teóriu prírodného výberu, ktorou vysvetľuje vývoj života na Zemi.

Nick Arnold - Príšerná  veda - Miliónový mozog

O spánku, o snoch a o nočných morách...

27.03.2013 06:00

Nočné mory a sny sú úžasné výsledky činnosti miliónového mozgu počas spánku. Ponúkame viac informácii o spánku...

múr nárekov

Kto je otcom židovského národa, čo je tóra, šabat a prečo sa robí obriezka?

26.02.2013 16:20

Zbožní židia sa dívajú na prax svojej viery ako na čosi, čo vyviera z ich židovskej identity. To však nerobí zo židov osobitnú rasu, lebo židov možno nájsť vo všetkých rasách.

Barbarskí Slovania

Čo nám vlastne Konštantín a Metod priniesli?

28.01.2013 15:56

Pohanské náboženstvo bolo veľmi rôznorodé a nejednotné. Preto nečudo, že keď sa v prvých storočiach nášho letopočtu začalo šíriť kresťanstvo, pohanské náboženstvá sa dostávali do úzadia.

oblaky, lietadlo

Prečo je počasie búrlivé a čo je to žabometer?

17.12.2012 22:48

Ľudia zbožňujú rozhovory o počasí. Múdro sa dívajú na oblohu a vravia veci ako: Hm, to vyzerá na dážď či Chystá sa búrka, cítim to v kostiach.

výroba skla, plavenie, sklo

Ako sa vyrába sklo?

28.11.2012 00:41

Sklo vyrábali už naši predkovia pred viac ako 5 tisíc rokov pred našim letopočnom. Obľubu v ňom nachádzali už starovekí Egypťania či Rimania, ktorí ho po stáročia vyrábali ručne. Výroba skla, ako ho poznáme dnes, je súčasťou komplikovaného procesu na začiatku ktorého je len päť surovín.

smrť

Čo nás čaká po smrti?

15.11.2012 15:18

Medzi najčastejšie zážitky ľudí, čo sa vrátili do života po klinickej smrti, patrí cesta tunelom. Spomínajú, že kým sa nachádzali v stave zdanlivej smrti, pohybovali sa cez tunel, na ktorého konci ich čakalo svetlo.

kníhkupectvo, knižnica, kniha, antikvariát

Máte radi matematiku? Čítajte príbeh a rátajte príklady

12.10.2012 07:00

Prvý raz prináša Mozgovňa malý test vašich schopností. Matematických. Začítajte sa do zaujímavého príbehu - nájdete v ňom tri príklady a skúste ich vyrátať.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Koľko ľadu je v Dobšinskej ľadovej jaskyni a prečo dolietal fráter Cyprián?

31.08.2012 19:21

Pod označením raj, ktoré sa roku 1308 objavilo v istej listine pustovníckeho kláštora, určite nik nemal na mysli tajomné rokliny a neprekonateľné bariéry. Dnes je to inak: kto už raz prejde Suchú Belú, býva taký fascinovaný, že si pevne zaumieni vrátiť sa sem.

Rio de Janeiro, socha Krista

Z čoho vzniklo kresťanstvo?

31.07.2012 00:03

Pojem „kresťanstvo“ je odvodené z gréckeho titulu Christos. Takéto pomenovanie dali Ježišovi Nazaretskému, židovi žijúcemu v 1. storočí, jeho prví nasledovníci. Termín sa používal vo význame „mesiáš“ alebo „pomazaný“ – ide teda o spasiteľskú postavu židovského apokalyptického učenia.

Sadenica

Ako si vypestovať bylinky

30.06.2012 18:38

Pestovanie byliniek zo semena prináša veľa výhod. Doma vysadené bylinky sú lacnejšie ako bylinky kúpené zo záhradníckej škôlky a doma vypestované sadenice majú zdravšie, do záhrady pripravené koreňové baly, keď nastane čas vysadiť ich von.

Levoča, Námestie Majstra Pavla

Ktorý slovenský kostol nesmiete nevidieť?

28.05.2012 15:02

Viac ako jedenásť storočí kresťanskej histórie obohatilo Slovensko o nesmierne množstvo cirkevných pamiatok. Ktoré z nich treba určite vidieť a navštíviť?

dolly, ovca

Ako sa klonuje?

07.05.2012 13:00

Klonovanie, teda vznik geneticky totožných jedincov, prebieha v niektorých organizmoch celkom prirodzene. No tento proces, ktorý pre nepochopenie často vyvoláva polemiky, môže byť aj umelý.

Človek
dúha, pole, obloha Vedecké otázky detí, ktoré desia rodičov

Zvedavosť detí môže niekedy u rodičov vyvolať paniku. Deti majú naporúdzi vždy nejaké otázky. Niektoré sú ľahké, niektoré je takmer nemožné zodpovedať: Koľko váži Zem?

Zvieratá a rastliny
sasanka, nemo, Amphiprion ocellaris, oceán, ryba Prečo vznikajú partnerské vzťahy aj pod vodou?

Jednoduchá spojitosť medzi predátorom a korisťou nie je jediným zväzkom na útese – vytvorili sa aj niektoré pozoruhodné vzťahy.

Fyzika a chémia
Od nuly do nekonečna - matematika trochu inak, Dr. Mike Goldsmith Ktoré číslo je vražedné a prečo?

Pytagoras bol grécky matematik. Narodil sa okolo roku 580 pred n. l. Neznášal fazuľu, miloval trojuholníky a mnohí ho považujú za jedného z úplne najdôležitejších matematikov. Vieme o ňom len veľmi málo, teda okrem vety pomenovanej po ňom, hoci ju v skutočnosti neobjavil sám.

Moderné technológie
Soldier of fortune Ako vzniká počítačová hra?

Za minútami či hodinami hernej zábavy pred monitorom počítača sú stovky hodín výroby. Ako vzniká počítačová hra?