Teória hier: Môžu vyhrať obaja?

Hráči väčšinou chcú vyhrať, čo znamená, že ich súperi musia prehrať. Niekedy však viac získaš vtedy, ak spolupracuješ s ostatnými.

Dilema zadržaných

Za bankovú lúpež zatkli dvoch mužov. Teraz sedia v rôznych celách a nemôžu sa rozprávať. Každý z nich dostal ponuku.

Väzenská cela.
Väzenská cela.
Autor: Milan Kráľ, Pravda

Ak sa jeden z nich prizná, pustia ho na slobodu. Druhý bude mlčať a strávi vo väzení desať rokov. Ak sa priznajú obaja, pôjdu sedieť na dva roky. Ak ani jeden z nich neprizná vinu, súd nebude mať dostatok dôkazov, takže ani jedného z nich neusvedčí z ťažkého zločinu. Obidvaja pôjdu na rok do väzenia. Čo majú zadržaní robiť?

Hoci odpoveď na prvý pohľad vôbec nesúvisí s matematikou, tvorí súčasť teórie hier. To, ako sa hrajú hry a aké výsledky pri nich hráči dosiahnu, často závisí od matematiky.

Najhoršia možnosť je tá, keď sa jeden zadržaný prizná a druhý bude mlčať. Najlepšia voľba pre oboch je nič neprezradiť.

Ak sa jeden z mužov prizná, namiesto desiatich rokov si môže odsedieť iba dva, prípadne ho prepustia. Ak však bude mlčať, vo väzení strávi iba rok alebo, naopak, veľmi dlhý čas.

Ako by si sa na jeho mieste rozhodol ty?

Zločincom niekedy navrhnú dohodu o priznaní viny – ak pomôžu polícii dolapiť ďalších zločincov, súd im zmierni trest.

Myslieť iba na seba alebo spolupracovať?

Dilema zadržaných je jednorazová – ak ich prepustia, zaiste sa už v takejto situácii neocitnú. Keby šlo o trvalý problém, všetko by bolo iné a obaja by sa mohli poučiť z následkov svojich rozhodnutí.

Predstav si majiteľov dvoch dodávkových vozidiel Zmrzlinový raj a Mrazené pokušenie. Obidvaja predávajú zmrzlinu v tej istej oblasti. Dohodli sa na cene 1 euro, no majiteľ Zmrzlinového raja za rohom potajomky predáva zmrzlinu za 80 centov. Na konci prvého mesiaca zisk Zmrzlinového raja stúpol o 1000 eur, zatiaľ čo majiteľ Mrazeného pokušenia zarobil menej. Zmocnilo sa ho preto podozrenie a rozhodol sa preveriť svojho konkurenta. Keď zistil, čo sa stalo, začal predávať zmrzlinu po 75 centov, aby svojho súpera dobehol. Majiteľ Zmrzlinového raja si nemôže dovoliť predávať zmrzlinu za menej ako 75 centov, preto utrpí stratu.

Majiteľ Zmrzlinového raja sa možno poučí z chýb a nabudúce už nebude podvádzať. Závisí to od toho, koľko celkovo prerobí. Obom predajcom klesol zisk a víťazom sa stali zákazníci, ktorí si mohli zamaškrtiť za menej peňazí.

Autor: Fortuna Teen

Konkurenčné firmy niekedy znižujú ceny, kým si to môžu dovoliť. Napokon zvyčajne uzavrú dohodu, lebo prehnané súťaženie by ich nesmierne poškodilo.

Vznik spojenectiev

Niektoré malé krajiny sa správajú podobne ako zadržaní či predajcovia zmrzliny – spolupracujú, aby dosiahli čo najlepší výsledok. Spolu so susednými štátmi vytvárajú priateľské spojenectvá. Vďaka nim môžu malé krajiny medzi sebou obchodovať a nemusia sa natoľko báť, že ich napadnú väčší susedia. Spojením síl dosiahli vyššiu účinnosť v obchodovaní a vo vedení vojny.

Z knihy Anne Rooneyová – 50 úžasných vecí, ktoré by deti mali vedieť o matematike, Fortuna Teen

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Hrad Lietava.

Poznáte aj tieto slovenské zrúcaniny?

26.04.2016 16:12

Slovenská krajina je krásavica, píše Ján Lacika v úvode svojej novej knihy 1000 zaujímavostí Slovenska. Medzi najkrajšie diela človeka v nej zaradil aj množstvo hradných zrúcanín. Prečítajte si o tých, ktore nie sú až také notoricky známe ako napríklad Strečno, Beckov či Spišský hrad.

sfinga, pyramída, Egypt, Giza

Kto boli faraóni, kde a ako ich pochovávali?

29.12.2014 14:13

Vyše 3000 rokov bol Egypt domovom jednej z najpokročilejších civilizácií sveta. Egypťania zanechali veľa dokladov o spôsobe života od náboženských textov až po obrovské pyramídy.

Jan Payne - Pravda alebo lož?

Verili by ste tomu? Uhádnite, ktoré tvrdenia môžu byť pravdivé...

03.10.2014 15:30

Ľudia robia rôzne nezvyčajné veci, niektoré z uvedených faktov sú však také neuveriteľne bláznivé, že azda ani nemôžu byť pravdivé - alebo môžu?

mosty, most, poškodený most,

Mosty odchádzajú jeden za druhým

26.02.2017 20:00

Ďalší most na Orave je natoľko poškodený, že hrozí, že praskne. Samosprávy pritom na zhoršujúci sa stav mosta upozorňujú už dlhšie.

Slovinsko, autonehoda

Na bratislavskom obchvate sa zrazilo päť áut, jeden zranený

26.02.2017 19:55

Reťazová dopravná nehoda sa v nedeľu podvečer stala na diaľničnom obchvate v Bratislave v smere do Petržalky.

Nigéria, Boko Haram

V Nigérii oslobodili unesených nemeckých archeológov

26.02.2017 18:24

Agenti nigérijských bezpečnostných služieb oslobodili dvoch nemeckých archeológov, unesených ozbrojenými mužmi z odľahlého archeologického náleziska.

putá, väzenie, väzeň, obvinený

Sudán prepustí Čecha odsúdeného na 24 rokov za špionáž

26.02.2017 18:16

Sudánsky prezident Umar Bašír nariadil prepustenie 53-ročného českého občana Petra Jaška, ktorého v africkej krajine odsúdili na 24 rokov väzenia za špionáž.