Mení sa osobnosť človeka?

Osobnosť sa väčšinou chápe ako to, aký človek je a ako sa za normálnych okolností správa. Je to však to isté ako osobnosť, s ktorou sa narodil? Vytvorila sa postupne počas ľudského vývinu a bude sa ďalej meniť? Alebo máme pre každú situáciu inú osobnosť?

Chameleón
Mení sa osobnosť človeka tak ako farby na koži chameleóna?
Autor:

Vývin osobnosti

Dve hlavné teórie osobnosti, teda teória osobnostných typov podľa Hansa Eysencka a teória osobnostných čŕt podľa Gordona Allporta, predstavujú rôzne názory na to, nakoľko je osobnosť vrodená a do akej miery ju určuje prostredie. Podľa Eysencka je osobnosť daná predovšetkým geneticky, predstavuje teda niečo, s čím sa rodíme. To znamená, že podľa tejto teórie je do veľkej miery daná a nemenná. Na druhej strane Allport veril, že osobnosť sa časom mení podľa prostredia, do ktorého sa človek dostane.

Teória podľa ktorej je osobnosť stabilná, daná a nemenná, sa mýli.
Gordon Allport

Carl Rogers a Abraham Maslow túto myšlienku ďalej rozvinuli a sformulovali hypotézu, že dokážeme osobnosť modifikovať, aby sme naplnili svoj potenciál osobného rastu. V súčasnosti väčšina psychológov verí, že osobnosť formuje dedičnosť aj prostredie. Osobnosť sa vyvíja postupne v priebehu jednotlivých vývinových štádií, napríklad adolescencie alebo dospelosti.

Rôzne situácie

Tieto teórie sa líšia v tom, čo osobnosť formuje a nakoľko sa časom mení. Zhodujú sa však v tom, že ľudia majú dispozíciu k istému správaniu bez ohľadu na situáciu, v ktorej sa nachádzajú. Americký psychológ Walter Mischel tento názor spochybnil. Zistil, že na základe osobnostných čŕt sa nedá spoľahlivo predvídať správanie a ľudia sa v rovnakých situáciách nesprávajú rovnako. Tvrdil, že osobnosť nepozostáva z relatívne nemenných čŕt, ale usudzujeme na ňu zo spôsobu, akým sa človek správa v odlišných situáciách.

Mozog potrebuje necelú sekundu, aby zhodnotil príťažlivosť, schopnosti a agresivitu človeka.

Nakoniec, väčšina z nás si netvorí názor na osobnosť druhých ľudí na základe čŕt, ktoré vraj majú, ale podľa prejavov ich správania. Tento prístup je známy ako situacionizmus. Niekoho môže, napríklad, okolie považovať za pokojného a mierneho. Aj človek sám sa tak vníma. Je to preto, že tieto vlastnosti prejavuje v náročných situáciách, napríklad v skúškovom období. Keď má však za úlohu prednášať pred obecenstvom, je zrazu veľmi nervózny. A keď sa dostane do situácie, ktorá si vyžaduje súťaženie s inými ľuďmi, napríklad na športovom podujatí, stane sa agresívnym. Všetky tieto vlastnosti sú súčasťou jeho osobnosti, len sa prejavujú v rôznych situáciách. Keď sa životné okolnosti menia, mení sa aj naše správanie a odhaľuje rôzne aspekty našej osobnosti. Menia sa aj tie črty, ktoré sa v správaní prejavujú najčastejšie a najintenzívnejšie, čo pôsobí ako zmena osobnosti.

Správanie by bez signálov prostredia bolo absurdne zmätené.
Walter Mischel

Psychológia pre -násťročných
Psychológia pre -násťročných
Autor: YOLI

Správanie odhaľuje osobnosť

Nie všetci psychológovia prijali túto zmenu tradičného chápania osobnosti, teda posun od čŕt a typov k situacionizmu. Mischel však hypotézu, že existuje interakcia medzi správaním v rôznych situáciách a osobnostnými črtami, podložil dobrými dôkazmi. Odvtedy sa ťažisko výskumu osobnosti presunulo. Pozornosť sa už nevenuje tomu, ako sa dá na základe osobnosti predpovedať správanie, ale ako správanie odhaľuje osobnosť.

S tromi tvárami

Je známy prípad, v ktorom jedna žena prejavovala dve odlišné osobnosti, jednu milú a rezervovanú, druhú divokú a nezodpovednú. Obe osobnosti akoby viedli samostatné životy. Na základe tohto príbehu vznikol film Tri tváre Evy. Po liečbe sa u tejto ženy vyvinula tretia osobnosť, ktorá si bola vedomá oboch predchádzajúcich a dokázala balansovať medzi extrémami.

Neprehliadnite ani tieto články z Mozgovne:

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

DNA

Keby niekto zrazu prišiel o DNA, ako dlho by prežil?

03.12.2015 13:00

Randall Munroe zhromaždil v knihe Čo keby? svoje obľúbené odpovede na otázky - čudesné, občas aj znepokojivé. Hypotetické, ale odpovedá na ne s plnou vážnosťou a vedecky.

dieťa, školák, žiak, kniha, promócia

Ako funguje ľudské telo a čo všetko zvládne?

20.04.2015 19:08

Človek najlepšie pochopí niečo zložité alebo odborné vtedy, keď to rozoberie alebo si to spraví sám. Predstav si, že by si mohol poskladať človeka. Kniha Ľudské telo ti ukáže, ako by to vyzeralo.

mozog

Máš super pamäť? Otestuj sa

13.02.2014 16:00

Niektorí ľudia často vravia, že ich pamäť je ako rešeto, ale nič nemôže byť ďalej od pravdy. Mnohí z nás majú tzv. superpomienky - a niektorí ľudia majú naozaj úžasnú, obdivuhodnú pamäť.

mosty, most, poškodený most,

Mosty odchádzajú jeden za druhým

26.02.2017 20:00

Ďalší most na Orave je natoľko poškodený, že hrozí, že praskne. Samosprávy pritom na zhoršujúci sa stav mosta upozorňujú už dlhšie.

Slovinsko, autonehoda

Na bratislavskom obchvate sa zrazilo päť áut, jeden zranený

26.02.2017 19:55

Reťazová dopravná nehoda sa v nedeľu podvečer stala na diaľničnom obchvate v Bratislave v smere do Petržalky.

Nigéria, Boko Haram

V Nigérii oslobodili unesených nemeckých archeológov

26.02.2017 18:24

Agenti nigérijských bezpečnostných služieb oslobodili dvoch nemeckých archeológov, unesených ozbrojenými mužmi z odľahlého archeologického náleziska.

putá, väzenie, väzeň, obvinený

Sudán prepustí Čecha odsúdeného na 24 rokov za špionáž

26.02.2017 18:16

Sudánsky prezident Umar Bašír nariadil prepustenie 53-ročného českého občana Petra Jaška, ktorého v africkej krajine odsúdili na 24 rokov väzenia za špionáž.